’Fókuszban a Hatha-Jóga’
Testtudat és önismeret fejlesztése a tradicionális jóga és a modern pszichológia eszközeivel -200 órás élmény csoport
„A jóga egészségmegőrző, preventív és terápiás alkalmazási lehetősége vitathatatlan. Ez az előttünk heverő rendkívül komplex, ám sokszor a végletekig praktikus rendszer a nyugati ember kezébe is olyan eszközt ad, mellyel mind az egészséges életmód fenntartása, mind a betegségek megelőzése, mind a már kialakult betegségek kezelése elérhetővé válik. És ha a jóga gyakorlásával megtartható, elérhető, vagy éppenséggel visszarendezhető az elvesztett egyensúly, az egészség állapota, akkor miért is ne lehetne ez a megfelelő eszköz, út ennek eléréséhez is? Azonban fontos kiemelni, hogy még egy egyszerűnek hitt jóga póz (ászana) kivitelezése közben is mennyi minden történik, történhet: például olyan lélektani folyamatok indulhatnak be, melyek korai, akár tudattalan élmények mobilizálódását eredményezik.” (Seszták, 2009)
Alkalmazott technikák, módszerek:
Hatha-jóga: Mit is jelent: Hatha? A „Ha” jelentése Nap, az aktív, a „maszkulin” a „tha” jelentése hold az intuitív, a „feminin”. A Hatha jóga tehát a Nap és a Hold energiák összekapcsolását, tökéletes egyensúlyát jelenti. Kiindulási pontja és legfontosabb eszköze a test. Gyakorlás során a legegyszerűbb pozícióktól, légzőtechnikáktól, relaxációtól haladunk a bonyolultabbak felé. Cél a fizikai test erősítése, karban tartása, felkészítése a komolyabb gyakorlásra. A jóga célja valójában a test, a tudat és az érzelmek megfékezése, igába hajtása, tökéletes egyensúlyának kialakítása.
A jóga gyakorlását a testtudatosság kialakításával kezdjük, megfigyeljük a testben zajló érzeteket, áramlásokat, megtanulunk figyelni a test jelzéseire, működésére. A fizikai testtől tovább haladunk a mentális és érzelmi szintek felé, a durvától a finomabb felé, a külső szintektől a belső szintek felé. Egyfajta önvizsgálatot tartunk, mondhatjuk azt is, hogy felfedező útra indulunk, amihez a leginkább nyitott tudatra és gyermeki ártatlanságra van szükségünk. Miközben mindvégig tudatában maradunk annak, hogy a jóga a spirituális felszabadulás eszköze!
„Az út, az öntudatlanságból az Isteni öntudatba: Ez a Jóga!” Selvarajan Yesudian
Fókuszolás: A fókuszolás technikája Eugene T. Gendlin nevéhez fűződik. Megközelítésében a test, mint a jelen pillanat teljes átélésének tere, zsigeri szinten tárolja az információkat. Azonban sokszor nincs meg a kapcsolat test és lélek közt, a test nem tudja mi történik a fejben, a fej nem tudja mi történik a testben. A fókuszolás elsajátítása közelebb hoz a testi átéléshez, így a lelki történések is mélyebben megérthetővé válnak. Hatására mélyül az önismeret, tudatosabb életvezetés alakul ki, stb.
Első alkalom:
2009. október 3. (szombat) 9-14h
Részvételi díj:
1400 HUF / óra
A jelentkezés feltétele a részvételi díj 20%-nak befizetése szeptember 25-ig!
(Ha részletfizetést szeretnél kérni, érdeklődj!)
Jelentkezés: a fokuszjoga@gmail.com e-mail címen szeptember 10-ig.
(Max. 16 fő jelentkezését tudjuk elfogadni, ezért kérlek időben jelentkezz!)
Ellenjavallatok: Drog vagy alkoholfüggőség; Psziciátriai kezelés jelenleg vagy a közelmúltban; Pszichiátriai gyógyszeres kezelés jelenleg (Ha valamelyikben érintett vagy, jelentkezéskor konzultálj a csoportvezetőkkel!)
Csoportvezetők:
Seszták Ágota – pszichológus, fókusz kísérő, jógainstruktor. A Mandala Jógastúdiók- Stresszoldó jóga óráinak vezetője; Gerson Egészségközpont külső munkatársa; Jelen Pszichológiai Egyesület és Pszichológia a Fiatalokért Alapítvány alapító tagja. Pszichológusi és jógainstruktori tevékenységével a hazai jóga kultúra igényességének növeléséért dolgozik. Megközelítésében a modern pszichológia és a tradicionális jóga elveinek közelítése a meghatározó vonás.
telefon: +36- 30- 52-94-695
Várhidi Bea – Alternatív Mozgás- és Masszázsterapeuta, jógainstruktor, kismamajóga oktató. Jóga tanulmányait dr. Pressing Lajosnál kezdte 6 évvel ezelőtt, 2008-ban találkozott a Kundalini Jóga rendszerrel – Yogi Bhajan tanításai lapaján – aminek azóta őszinte híve és gyakorlója. Kismama jógaoktatói tevékenysége után kezdett gerincjógát és hatha jógát oktatni a Mandala Jógastúdiókban.
telefon: +36- 30- 952-10-57